עברית  |  English  |  

  ב"ה
 
 
 
 
יחי אדוננו מורנו ורבינו מלך המשיח לעולם ועד.
 

 

דף הבית >> סיפורים מבית חב"ד >> שחמט שקירב לבבות
 

 
שחמט שקירב לבבות
 

מספר הרב נחמן נחמנסון שיחיה: בשנת תשנ"ח בעיצומן של ההכנות לליל הסדר שמתקיים מידי שנה בבית חב"ד הודו שבו משתתפים מאות ישראלים, הצהיר אחד הישראלים שבאו לעזור: "אני לא אשתתף בליל הסדר"! כשמוע זאת הרב נחמנסון ניסה לשדל את הצעיר לחזור בו מהחלטתו, אך הוא בשלו. כל מאמצי הישראלים שעזרו גם כן להכנות לא הועילו.
 

הגיע ובא ליל הסדר. כל הישראלים יושבים איש איש במקומו בבית חב"ד בדלהי ומתחילים בליל הסדר. ואכן הישראלי הנ"ל נראה עובר במסדרון שליד הבית חב"ד, אך לא נכנס פנימה. ליל הסדר עבר כשהישראלים לא מפסיקים לדבר ולהתפעל מעריכת הסדר ומהסיפורים שסופרו על ידי הרב נחמנסון.

זמן מה לאחר מכן חזר הרב נחמנסון לישראל, והנה על הטיסה מהודו לישראל הוא פוגש את הישראלי מיודענו. כמובן הם החליפו בינהם מילות נימוס ודברו על הא ועל דא, אך לא בענייני יהדות. לפתע פונה הבחור לרב בשאלה: "האם כבודו יודע לשחק שחמט?" הרב נחמנסון ענה לו: "בבקשה! למד אותי את כללי המשחק, ונשחק.

לאחר משחק השחמט פנה הבחור לרב בבקשה להוכיח לו רציונלית שהתורה היא אמת ואין בילתה. ואכן הרב נחמנסון עמד באתגר, והצליח להוכיח את אמיתות התורה על פי שיחה של הרבי, שבה הרבי מלך המשיח שליט"א ,מביא מהתלמוד ומהרמב"ם ביאור שבכל העולם יש רק 4 חיות שיש להן סימן טהרה אחד והם: הגמל, השפן, הארנבת והחזיר. שאר החיות או שיש להן את כל סימני הטהרה או שאין ולו סימן אחד. כיצד ידע זאת משה רבינו, וכי הוא טייל בכל העולם? האם הוא ביקר באוסטרליה או באמריקה?! אלא, התורה היא ספר הנדסה אלוקי שעל פיה נברא העולם, לכן אם בתורה כתוב רק את ארבעת החיות הנ"ל, אז כך אלוקים ברא את העולם! הבחור הפנים ולא הגיב.

כמעשה שבשגרה הרב נחמנסון בחזרתו לארץ יוצר קשר טלפוני עם כל הישראלים שנרשמים בספר האורחים של בית חב"ד הודו, דלהי.
 
כעבור שנה צלצל הרב נחמנסון לבחור הנ"ל, מעבר לקו ענתה אימו, וכששמעה מיהו הדובר ניתקה מיד את הטלפון. הרב נחמנסון לא ויתר, הוא צלצל בשנית ורק ביקש למסור ד"ש לבנה. כעבור מספר ימים הוא יצר קשר עם הרב נחמנסון והתנצל בשם אימו וביקש להיפגש. בפגישתם הבחור סיפר לרב נחמנסון שדבריו אודות החיות הרשימו אותו ולא הרפו ממנו, ולכן ערך מחקר על כך ואכן גילה שכך הם פני הדברים. כתוצאה מכך הוא החל אט אט לשנות את אורחות חייו ולקבוע עיתים לתורה.

בעקבות חיפושיו אחרי האמת הוא הגיע לישיבה ליטאית ושם גילה משטמה רבה לחסידות חב"ד. הוא התעמת איתם, כשתשובותיהם לא סיפקו אותו, הוא פנה לישיבת חב"ד והפך להיות תמים מן המנין.

כיום הוא מנהל בית חב"ד במרכז הארץ שיוצר בחורי ישיבה חדשים.
 

 
      
  בית חב"ד הודו  
     
לייבסיטי - בניית אתרים