עברית  |  English  |  

  ב"ה
 
 
 
 
יחי אדוננו מורנו ורבינו מלך המשיח לעולם ועד.
 

 

דף הבית >> סיפורים >> סיפורי צדיקים >> עבירה גוררת עבירה
 

 
עבירה גוררת עבירה


 
יהודי אחד מהעיר ברדיטשוב הזדמן ונכנס לעיירה צ'רנוביל, וראה שם את חסידי צ'רנוביל מתוועדים. האורח שאל  אותם לפשר ההתוועדות והחגיגה. והם סיפרו לו: "היה פה צדיק אחד רבי אהרון מצ'רנוביל ולפני חמש שנים הוא נפטר, ובכל שנה ביום פטירתו אנו מתוועדים ועורכים הילולא". האיש הזה, כששמע על רבי אהרון נפל והתעלף, כמעט לא נשאר לו רוח חיים. מיד הביאו רופא עד שהשיבו את רוחו, והשאירו אותו בבית אחד כדי שינוח.
 

שאלו אותו החסידים: "מה קרה? מדוע התעלפת? והאורח התחיל לספר: "פעם הייתי ביריד, וראיתי שם יהודי אחד שקנה סחורות, ונפל לו הארנק בלי שהוא הרגיש בכך. לפני שמישהו ראה, לקחתי את הארנק וברחתי. התלבטתי אם להחזיר לו או לא? בינתיים החלטתי להחזיר לו, אך האיש נעלם, חפשתי אותו ולא מצאתיו. הכסף נשאר אצלי, השקעתי אותו במסחר והתעשרתי. לאחר זמן נודע לי שהאיש הזה היה עני ובעל משפחה ואיש ישר. בכפר שלו האמינו בו האנשים ונתנו לו כסף כדי שיקנה להם סחורה. וכל הסחורות שראיתי הכל היה של אחרים. מהצער שנאבד לו הכסף, נפטר האיש.

לילה אחד בא האיש הזה אלי בחלום ואמר לי: "אתה הרגת אותי, השארת את אשתי אלמנה וילדי יתומים והם סובלים. לכן, אתה מוכרח לבוא איתי לבית דין של מעלה". אמרתי לו בחלום: "יש לנו בית דין למטה". חלום זה חזר ונשנה במשך חמישה לילות רצופים. מרוב שפחדתי באתי וספרתי לרבי מצ'רנוביל את החלום. אמר לי הרבי: "אם יבוא אליך עוד פעם, תגיד לו שיבוא אצלי לבית דין בתאריך פלוני ובשעה פלונית, כי רבי אהרון רוצה לשמוע מפי המת מה טענותיו?" ואכן כך עשיתי.

ביום המיועד הגעתי לרבי כמו שנקבע. אני לא ראיתי ולא שמעתי כלום, רק הצדיק אמר לי שבא המת וסיפר לו איפה נאבד הכסף ומהו הסכום. אני אישרתי את דבריו, ואז הרב פסק את דיני: לחזור חזרה לביתי, לערוך חשבון מדויק מחוט ועד שרוך נעל. חצי מהכסף הזה לקחת בעצמי לבית האלמנה על מנת שתוכל לכלכל את עצמה, ובנוסף עלי יהיה לשכור "מלמד" ירא שמים שילמד תורה את היתומים על חשבוני. ולאחר מכן יהיה עלי לבוא בחזרה אל הרבי כדי לקבל תיקון על כך שהרגתי נפש. הסכמתי לפסק הדין וגם המת הסכים לכך.

עשיתי הכל כדברי הרבי, והיום חזרתי אליו כדי לקבל את התיקון, אך הרבי כבר נפטר. שאלו אותו התלמידים: "היכן היית עד עכשיו?" והוא ענה: "מרוב צער ופחד מהחלומות חליתי במחלה קשה, ושכבתי חולה במשך ארבע שנים". מיד סדרו לו התלמידים סדר תיקון, וחזר האיש לביתו.

 
      
  בית חב"ד הודו  
     
לייבסיטי - בניית אתרים