עברית  |  English  |  

  ב"ה
 
 
 
 
יחי אדוננו מורנו ורבינו מלך המשיח לעולם ועד.
 

 

דף הבית >> חדשות >> אור של גאולה בכפר נידח
 


אור של גאולה בכפר הנידח


 
הרב  שניאור זלמן פוגאטש בהנחת תפילין בבית חב"ד הודו
 
לפני כעשור, הוא עוד הסתובב בטיולים בהודו, "קופץ" לביקורים בבתי חב"ד הודו השונים, כשאין לו או לסובבים אותו שמץ של מושג, כי בעתיד, הלא כל-כך רחוק, יעבור הרב שמיר בעצמו מהפכה כזו שתוביל אותו בסופו של דבר לעמוד מאחורי הפעלת בית חב"ד הודו שכזה.

כעשרים נקודות של אור פזורים במרחבי תת-היבשת ההודית; עשרים בתי חב"ד הודו, שנפתחו שם בעשור האחרון, משלימים עוד מהפך של הרבי שליט"א מלך המשיח.
מי שמבקש למצוא סמל למהפכה זו, יכול למוצאה בבית חב"ד הודו שבוואטה קאנאל, שם מנהל את המרכז, מזה כמה שנים - הרב רן שמיר, שסיפורו האישי, משקף את אותה מהפכה.

לפני כעשור, הוא עוד הסתובב בטיולים בהודו, "קופץ" לביקורים בבתי חב"ד הודו השונים, כשאין לו או לסובבים אותו שמץ של מושג, כי בעתיד, הלא כל-כך רחוק, יעבור הרב שמיר בעצמו מהפכה כזו שתוביל אותו בסופו של דבר לעמוד מאחורי הפעלת בית חב"ד הודו שכזה.

כאשר לפני כחמש שנים, ביקש צוות הצילום של הערוץ הבריטי BBC לתעד את תופעת הישראלים הנוהרים להודו, הם הגיעו לסיפורו המיוחד של ר' רן, סיפור שהתפרסם גם מאוחר יותר עם תרגום בערוץ השני בישראל.

בתיעוד נראה ר' רן, שב לאותם מקומות בהם הוא ביקר, לפני מהפכת החזרה בתשובה, כשהפעם הוא מגיע כשליח של הרבי שליט"א מלך המשיח ומראהו, כמובן, כשל חסיד מן השורה. ההפתעה האוחזת את אותם אלו שהכירו אותו קודם לכן - מושלמת וניכרת היטב בצילומים.

שקט, מתעוררים

בית חב"ד הודו בוואטה קאנאל, נפתח לפני מספר שנים, ע"י "תמימים" - בחורי ישיבה שהגיעו לשליחות בהודו ועמדו על הצורך שבפתיחת בית חב"ד הודו באיזור זה.

למקום, שלמעשה הינו כפר קטן, כמעט נידח במושגים המקומיים, זורמים מטיילים המחפשים את השקט ואת ההפוגה בחיים. ניתן למצוא אותם שוכרים דירות קטנות ומתמקמים לחודשים ארוכים או פחות מזה, בכפר הציורי, עם הנוף שיצר סביבו הבורא, אי שם בקצה הדרומי של קודאי שבהודו.

השגחה פרטית

אגב, מספר הרב רן, היה לי סיפור של "השגחה פרטית" מיוחדת כבר בפעם הראשונה שהגעתי למקום כשליח: "אז עוד הייתי תלמיד בישיבה, שהתבקש להגיע ולסייע לפעילים בפעילות במקום. נחתתי בשדה התעופה של בומבי.

לאחר בלאגן לא קטן שנגרם לי בעקבות פספוס של שתי טיסות כתבתי לרבי שליט"א מלך המשיח, שעודד אותי ואמר לי שנשלחו אלי המסמכים והציוד לשליחות.

את הלילה עשיתי בבית חב"ד הודו בבומביי ולמחרת בבוקר, התחלתי לחפש היכן יש מקוה. בחיפושים בבתי הכנסת הופתעתי לפגוש לפתע את הרב בצלאל קופצ'יק, מבית חב"ד הודו שבפונה, שכמוני נחת שם לילה קודם. כמה שניות אחר-כך גברה ההפתעה, כשהוא שמע למטרת בואי להודו. "זה פשוט "השגחה פרטית", אני בדיוק מחפש איך להעביר כסף וציוד לבית חב"ד הודו בוואטה קאנאל. ארבעים שעות נסיעה מפרידות בין בתי חב"ד, והנה אתה מופיע כאן, ומספר לי שבדיוק אתה בדרך לשם..."

רוח של טהרה

בתקופת החורף שהינה תקופת השיא באיזור, החליטו לפני שנתיים לנצל את היום הקדוש יו"ד בשבט ואת העובדה כי מאות ישראלים שוהים בכפר, כדי לקיים את מעמד הדפסת התניא במקום. ליוזמה שריגשה את המשתתפים, היו שותפים גם ר' אריק לוזון ור' מנחם לנצ'נר.

רבים מהמבקרים בשנתיים האחרונות, מבקשים לדעת האם האירוע הקשה של הפיגוע בבית חב"ד הודו שבבומבי שם נרצחו השלוחים הי"ד, השפיע על הפעילות. הרב רן שמיר משיב מייד כי כן, אבל בכיוון של הוספה ושדרוג של הפעילות: בית חב"ד הודו בווטה קאנאל היה פעיל קודם באופן חלקי בלבד, אבל מאז הוא מתוגבר על ידי שלוחים ו"תמימים" באופן קבוע.

בימים אלו נעשות ההכנות במקום לקראת בניית מקווה טהרה. השטח לבניה כבר נתרם ע"י יהודי אמריקאי שגר בכפר בשנים האחרונות. מדובר בפרופסור באונברסיטה המקומית ומדריך יוגה ומדיטציה שעושה את דרכו חזרה ליהדות אחרי שהיה קשור לעניני העבודה זרה במקום...

 
      
  בית חב"ד הודו  
     
לייבסיטי - בניית אתרים