עברית  |  English  |  

  ב"ה
 
 
 
 
יחי אדוננו מורנו ורבינו מלך המשיח לעולם ועד.
 

 

דף הבית >> חדשות >> בר מצווה בבית חב"ד הודו
 
 בר מצוות בבתי חב"ד בהודו
 
בתי חב"ד בהודו רגילים בדרך כלל לאירועי 'בר מצווה' מסוג אחר. יהודים בגילאים שונים - שלא זכו לחגוג את בר המצווה שלהם - חוגגים אותה בהודו בהנחת תפילין ראשונה ובעליה לתורה ● אבל בר מצווה רגילה בגיל 13 - זה משהו נדיר בתת היבשת ההודית. בשבוע שעבר התקיימו שלוש בר מצוות במקביל בשלושה מבתי החב"ד הפרוסים בהודו ● ומה עושים כשאין סוכריות לזרוק על החתן?

כ"ה שבט התשע"ד 26/1/2014
 

בתי חב"ד בהודו רגילים בדרך כלל לאירועי 'בר מצווה' מסוג אחר. יהודים בגילאים שונים - שלא זכו לחגוג את בר המצווה שלהם - חוגגים אותה בהודו בהנחת תפילין ראשונה ובעליה לתורה. זה כבר הפך למנהג של קבע שאליו מצטרפים בשמחה כל המטיילים. אבל בר מצווה רגילה בגיל 13 - זה משהו נדיר בתת היבשת ההודית. בשבוע שעבר התקיימו שלוש בר מצוות במקביל בשלושה מבתי החב"ד הפרוסים בהודו.

בעיר פונה שבדרום הודו חגג נער מקהילת 'בני ישראל' - הקהילה היהודית העתיקה בהודו. בעיירה פושקר החליטה משפחה ישראלית לחגוג את הכניסה למצוות דווקא במהלך טיול בהודו  ובדלהי - עיר הבירה - חגג בנו של סגן שגריר ישראל להודו.

רגע מרגש במיוחד היה בפונה כשנער הבר מצווה סייע לסביו - מצד אביו ומצד אימו - להניח תפילין. נער הבר מצווה הצעיר, אחרי הכנה ראויה עם הרב בצלאל קופציק בבית חב"ד הודו, היה בקיא בהנחת התפילין והוא זה שהניח את התפילין לדורות הקודמים - "והשיב לב אבות על בנים".

בעיירה פושקר התקיימה בר מצווה מרגשת בבית חב"ד לילד ישראלי שהגיע עם משפחתו מישראל לטיול בר מצווה, כשאת חגיגת הבר מצווה ערכה המשפחה בבית חב"ד.

על החגיגה סיפר השליח בפושקר הרב שימי גולדשטיין "משפחת ברקן ואנחנו - משפחת גולדשטיין, גרים מרחק שלוש דקות נסיעה בארץ. כמובן שלא מפתיע שנפגשנו לראשונה דווקא בפושקר ובאירוע המרגש ביותר.  בנם הבכור, עדן, חוגג למזל טוב את בר המצווה שלו במהלך הטיול הארוך שלהם (עשרה חודשים במזרח...)

"זכינו ואת העליה לתורה הראשונה שלו הוא עשה בבית חב"ד הודו פושקר. הסוכריות התעכבו בחבילה מהארץ שלא הגיע בזמן. אז לא נותר לנו אלא לאלתר כמנהג המקום (ההודים אלופי האילתורים). הילדים עטפו קוביות שוקולד בניירות מבריקים והנה לנו סוכריות מתוקות וכשירות להצלפה...".
המשתתפים בשמחה אמנם הכירו אחד את השני זה עתה, אך ההיכרות הקצרה לא מנעה מכולם להרגיש שמחה והתרגשות מיוחדת לשמוע נער יהודי מברך ברכת "אשר בחר בנו מכל העמים ונתן לנו את תורתו, ברוך אתה ה' נותן התורה".

תמונות מחגיגות הבר מצווה בבית חב"ד הודו:

 
 

 
      
  בית חב"ד הודו  
     
לייבסיטי - בניית אתרים